Francúzska keto diéta

Hriešne zľavy sú tu, nakúpte vaše obľúbené produkty so zľavou 20%. Kód HRIESNEZLAVY2021

Ako posilniť imunitu s Prodietix? Rozhovor s výživovými poradcami

Naše telo je obdivuhodné. Denne zvádza boj s mikroorganizmami spôsobujúcimi rôzne ochorenia a zaisťuje nám pevné zdravie. Ako môžeme telu s týmto bojom pomôcť? Na túto tému sme sa dnes rozprávali s našimi výživovými poradcami - Tomášom a Martinom.

Aktuálne sa nachádzame v čase, keď svoje úsilie orientujeme na to, aby sme boli zdraví. Všetci vieme, že rozhodujúcu úlohu pri zachovaní zdravia hrá imunitný systém. Aké faktory imunitný systém ovplyvňujú?

Tomáš: Imunitný systém má schopnosť ochrániť náš organizmus proti "votrelcom", ako sú vírusy, baktérie. Ak sa vyskytujú v našej bezprostrednej blízkosti, tak naša imunita začne s imunitnou odpoveďou proti týmto cudzím prvkom. Medzi nepriaznivé faktory pôsobiace na imunitný systém patrí stres a únava, ďalej potom znečistené životné prostredie, prípadne ho oslabujú aj lieky. Tieto vplyvy na nás organizmus pôsobia už od narodenia a môžu mať za následok zníženie našej obranyschopnosti, preto by sa nemali paušalizovať a bagatelizovať. Na mieste je osveta v rámci prevencie s dostatkom priestoru pre oddych a v neposlednom rade aj starostlivosť o životné prostredie, čo v dnešnom hektickom období plného stresu, dosahovania ekonomických výnosov a zárobkov býva dané do "pozadia" a do popredia vystupujú propagácie "zázračných preparátov na imunitu" ktoré liečia následky tohto životného štýlu.

Akú úlohu hrá strava v budovaní imunitného systému?

Martin: Výživa je rozhodujúca pre rozvoj imunity, pretože ovplyvňuje našu črevnú mikroflóru, ktorá je kľúčová pre celkovú odolnosť človeka voči rôznym infekciám.

Tomáš: Pre správnu činnosť imunitného systému potrebuje telo najmä kvalitnú stravu (ideálne po celý rok), ktorá by mala byť živinovo vyvážená s dostatkom vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. V neposlednom rade je vhodné zaradiť šport a obmedziť stres.

Aké potraviny konkrétne by mal človek jesť, aby zostal zdravý?

Martin: V prvom rade, je potrebné mať nutrične vyvážený jedálniček. V každej literatúre sa dočítate, že by mal človek konzumovať dostatok ovocia a zeleniny, čo je samozrejme pravda, pretože nám dodáva dôležité vitamíny, minerálne látky, enzýmy, antioxidanty, vlákninu.

Tomáš: Strava by mala byť pestrá s dostatkom sezónnej zeleniny a ovocia. Pre pomery SR sú to v zimnom období jablká, mrkva, sušené ovocie "čo slovenská záhrada dala", ďalej potom repa, kyslá kapusta, zeler, petržlen. Z koreňovej zeleniny si možno pripraviť napríklad polievku.

Akým potravinám sa vyvarovať?

Martin: Odporúčame sa vyhýbať nadmernému príjmu tzv. "nezdravých" tukov, najmä pokiaľ ide o priemyselne spracované potraviny, kde môže byť prevaha trans mastných kyselín, ktoré preukázateľne neprospievajú zdraviu. Patria sem stužené tuky, rôzne oblátky, trubičky, polevy, dezerty, jemné a trvanlivé pečivo. Obmedzovať je vhodné aj spracované mäsové výrobky a údeniny. Vyhnite sa aj nadmernej konzumácii jednoduchých sacharidov- cukrov.

Odporúčate nejaké bylinky a doplnky stravy?

Martin: Na posilnenie imunity je na trhu veľké množstvo rôznych rastlín, húb a doplnkov výživy, ktoré nám dokážu zvýšiť imunitu. Medzi najznámejšie patria rôzne vitamínové preparáty, echinacea, betaglukány (hliva ustricová), rakytník, kolostrum, huba Reishi, kórejský ženšen a iné. Vhodné sú aj prebiotiká a probiotiká.

Tomáš: Vhodnými preparátmi pre ochranu imunity sú vitamíny C, D, A, B6, B12 a kyselina listová, ktoré napomáhajú k zvyšovaniu obranyschopnosti organizmu. Z minerálnych látok sem potom patrí meď, selén, zinok a železo. Nemožno zabudnúť ani beta-glukány, ktoré pochádzajú z húb, kvasiniek, jačmeňa alebo z ovsa. Medzi vhodné doplnky tiež patrí echinacea alebo laktobacily. Je potrebné zdôrazniť, že u kvalitnej stravy sú tieto látky jej súčasťou.

Čo povedať na záver? Zdravie máme len jedno a oplatí sa o neho starať. V priebehu diéty odporúčame zaradiť do jedálnička čo najviac zeleniny a húb a pokiaľ možno prikúpiť aj nejaké výživové doplnky.

Nezabudnite, že v prípade otázok ohľadom diéty sme vám k dispozícii. Nasledujúci týždeň by sme chceli zasvätiť pevnému zdraviu, preto každý deň predstavíme jeden recept, ktorý vám pomôže posilniť imunitný systém.

Online kalkulačka

Vypočítajte, aký diétny program je pre Vás najvhodnejší?

Pohlavie

Problematické partie

Hľadám najvhodnejší program...

Poraďte sa s výživovým poradcom

Zarezervujte si bezplatnú telefonickú konzultáciu s výživovým poradcom