Poradňa

Máte na nás nejakú otázku?

Neváhajte nám napísať, radi vám poradíme.

Otázka:

Pravidelnosť

Odpoveď:

Pre efektívne váhovú redukciu a konštantný príjem aminokyselín v priebehu dňa, je pravidelnosť veľmi dôležitá. Prvé jedlo dňa by malo byť konzumované pol hodiny až hodinu od prebudenia. Posledné jedlo dňa najneskôr 2 - 3 hodiny pred spaním. Jedlá dňa je vhodné rovnomerne rozdeliť, aby interval bol cca rovnaký (3 až 4 hodiny). U Z programov ideálne 3,5 až 4 hodiny. U M programov je pauza kratšia a to 3 až 3,5 hodiny. Odporúčaný časový harmonogram sa týka konzumácie proteínových jedál, ktoré by nemali byť nahradzované iba zeleninou. Vzniká potom nutričný deficit, ktorý môže viesť k spomaleniu váhovej redukcie až váhovej stagnáci. Povolenú zeleninu možno konzumovať spoločne s proteínovými jedlami aj v priebehu celého dňa a to v množstve od 300 do 1000 gramov.


Otázka:

Pozitívny vplyv na zdravie

Odpoveď:

Jednoznačne áno. Ketóza je telu prirodzený stav. Každý si môže zvoliť sám, či chce zostať obézny s vysokým krvným tlakom, cholesterolom a orgány mať obklopenými tukom, alebo si zvolí cestu riešenia problému. Existuje mnoho zlých jazykov, ktoré ketogénnu diétu hodnotia, ako niečo čo ničí obličky, alebo dokonca privádza rakovinu. V skutočnosti často ide o rozhorčených dietológov a výživových poradcov, ktorým proteínová diéta robí vrásky na čele a odvádza im zákazníkov. Výsledky prieskumov, ktoré hovorí opak, Vám radi zašleme. Poškodenie obličiek môže nastať až po niekoľkomesačnom nepretržitom každodennom užívaní proteínových prípravkov a to ešte vo väčšom objeme bielkovín, než v prvej fáze Prodietix diéty. Tvrdenie o rakovine, je založené na prekyslení organizmu. Áno, prekyslenie v proteínovej diéte môže nastať v momente, kedy nie je dodržiavaný pitný režim, či povinná konzumácia zeleniny. Avšak je nutné položiť si otázku. "Čo všetko v dnešnej dobe prekyslenie spôsobuje?" Napríklad mäso, ktoré obsahuje tzv. purínové metabolity, prekyslenie spôsobuje v podstatne väčšej miere. Rovnako tak alkohol, cukor (presnejšie sacharóza), mliečne výrobky, ale aj fajčenie sú v prípade nadmernej konzumácie ďalšími pôvodcami acidózy. Tá je odborníkmi považovaná za skôr zveličená problém. Väčšie zdravotné riziká prináša práve obezita. PH vášho organizmu si môžete sledovať pomocou indikačného papierika (lesteradetovo činidlo), ktorý slúži aj na meranie ketolátok v moči. Výrobky tohto typu zakúpite v lekárňach, alebo v nájdete v našom eshope v sekcii "doplnkový sortiment".


Otázka:

Počet jedál v programoch

Odpoveď:

V programoch série Z sa konzumujú 4 jedlá denne. Prvé ideálne do pol hodiny od prebudenia a ďalšie potom v rozostupe približne 4 hodín. Posledné by malo byť najneskôr 2 hodiny pred spaním. Všeobecne programy Z obsahujú 4 jedlá na deň a programy M obsahujú 5 jedál na deň. Číslovka za písmenom Z či M predstavuje počet týždňov v jednotlivých fázach. Pri programe Z2 sa teda jedná o 2 týždne. Celý program potom predstavuje 6 týždňov (2 + 2 + 2).


Otázka:

Opakovanie diéty

Odpoveď:

Opakovať diétne programy možno vždy po uplynutí istého času. Ten je závislý na tom, ako dlhý bol predchádzajúci diétny program. Napríklad po absolvovaní diéty Z3, ktorá má 9 týždňov (3 + 3 + 3 týždne), je vhodné v ideálnom prípade urobiť si rovnako dlhú pauzu. Teda opäť 9 týždňov. Potom je možné absolvovať diétny program znova. Maximálne možno však túto lehotu skrátiť na polovičný čas. V tomto konkrétnom prípade mesiac.


Otázka:

Lepok

Odpoveď:

Bezlepkové jedla máme v produktovej ponuke. U bezlepkových produktov potrebujeme poznať, či trpíte celiakiou, alebo ide iba o metabolickú záťaž. Máme tri kategórie jedál: - bez lepku podľa deklarácie výrobcu - môže obsahovať stopy lepku - s lepkom Druhý štatút je právna ochrana, pretože prístroje na ktorých sa jedla vyrábajú sa musia čistiť. Nemožno, aby sa po výrobe napr. Čokoládového krému, bez čistenia, prešlo na výrobu vanilkového krému. Ešte sme sa nestretli, aby nejaký celiaktik mal problém s našimi jedlami s týmto štatútom. Pokiaľ chcete mať stopercentnú istotu je vhodné voliť prvú kategóriu jedál, ktorá je deklarovaná zo strany výrobcu ako bezlepková. Ak budete vytvárať objednávku, môžete výber jedálnička nechať na nás a do poznámky v košíku napísať "bez lepku" prípadne "stopy lepku". Alebo si jedla môžete do jedálnička zostaviť svojpomocne. Neváhajte nás kontaktovať a radi Vám zašleme zoznamy jedál bez lepku a stopami lepku.


Otázka:

Laktóza

Odpoveď:

Trpíte vyložene intoleranciou na laktózu alebo alergiou na mliečnu bielkovinu kravského mlieka? Tieto dva pojmy bývajú veľmi často zamieňané a kombinované dohromady. Z tohto dôvodu nájdete nižšie podrobnejšie vysvetlenie. Laktóza je disacharid označovaný aj ako "mliečny cukor" a nejedná sa o bielkovinu. Disacharid laktóza sa skladá z glukózy a galaktózy na ktoré je v prípade "bez laktózových" produktov štiepená. Medzi mliečne bielkoviny kravského mlieka patrí najmä srvátka (obsahujúci i laktózu) a kazeín, ktoré v kravskom mlieku dominujú nad ostatnými mliečnymi bielkovinami. Ak trpíte alergiou na mliečnu bielkovinu, je nemožné diétny program vytvoriť, pretože je súčasťou všetkých našich jedál. U laktózy je situácia priaznivejšia. Nachádza sa pri produktov, ktoré obsahujú odstredené kravské mlieko a jej zastúpenia je tu v minimálnom množstve. V praxi sme sa nestretli so zákazníkmi, ktorým by toto množstvo spôsobilo závažnejšie komplikácie. Napriek tomu odporúčame jedla najprv vyskúšať na konzumáciu polovice Prodietix jedla obsahujúceho laktózu a podľa vlastnej skúsenosti sa rozhodnúť, či budete v diétnom programe pokračovať ďalej. Neváhajte nás kontaktovať a radi Vám zašleme zoznamy jedál bez laktózy.


Otázka:

Alkohol

Odpoveď:

Povolená je konzumácia 2 dl kvalitného suchého červeného vína a to od 2. fázy diéty. Ideálne spoločne s konzumáciou "normálneho" proteínového jedla. Pivo, likéry a destiláty ku konzumácii povolené nie sú.


Otázka:

Dobrý den, objednala jsem si dietu na 3 týdny a chci se zeptat, ktere jídlo mam nahrazovat a čím, abych dodržela 5 jídel za den, když při 3 týdenním programu se první týden jí 4 jídla zakoupene u vás. Děkuji za odpovědˇ.

Odpoveď:

Dobrý den, pokud správně vidím, tak jste si objednala program Z1. V první fázi se žádné jídlo nenahrazuje. Jí se pouze 4 proteinová jídla denně a povolená zelenina. Můžete si udělat jedno větší čistě zeleninové jídlo a mít to jako 5té jídlo v ten daný den. Například odpolední svačinu, nebo druhou večeři (doporučujeme jíst naposledy 2hod před spaním). „Normální“ jídlo se konzumuje až od druhé fáze. 5 jídel denně není dogma. Máme hubnoucí programy „Z“, které jsou se čtyřmi jídly v první fázi, pak „M“, které mají 5 jídel denně a individuálně u velkých redukcích a větších osob (například muž který hubený má 100kg) doporučujeme 6 jídel denně. Pakliže by Vám 4 jídla pocitově přišla málo, tak je možné ještě jíst v první fázi 2 vaječné bílky. Pro případné dotazy nás neváhejte kontaktovat. za team Prodietix.cz Mirek


Otázka:

Pěkný vecer,mam 1 fázi programu Z4- mohla bych cizrnu?dekuji L.K.

Odpoveď:

Dobrý den, cizrna je stejně jako ostatní luštěniny v 1. a 2. fázi vyloučena. Můžete ji zařadit až ve 3. fázi jako přílohu k „normálnímu“ jídlu. za team Prodietix.cz Lenka


Otázka:

Dobrý den, během mé diety nastala nepříjemnost, o které bych se s Vámi ráda poradila. Po ukončení první fáze, která proběhla bez problému a byla jsem velice spokojená, jsem zahájila druhou fázi. Třetí den druhé fáze jsem onemocněla virovým onemocněním spojeným se zažívacími obtížemi, na doporučení lékaře jsem se mohla po dobu pěti dní (dnes poslední den) stravovat jen černým čajem, bílými rohlíky, banány a piškoty. Obávám se jojo efektu. A chci se zeptat, zda-li mám navázat na druhou fázi, kde jsem přerušila nebo co teď dělat. Děkuji

Odpoveď:

Dobrý den, než začnete znovu dietu doporučila bych Vám dodržovat dalších 5 dní se stravovat relativně normálně – tím v tomto stavu myslím, dopoledne zařadit lehčeji stravitelné ovoce (banán, jablečnou přesnídávku), rýže, brambory, drůbeží maso, hodně zeleniny (raději dušené než syrové). Tento přechod by Vašemu tělu měl dopřát potřebnou regeneraci, kterou po nemoci potřebuje. Jo-jo efektu se nyní nebojte, nemocí a regenerací spotřebuje Vaše tělo hodně přijaté energie. Po tomto přechodném období můžete znovu začít s dietou. Nejprve na 3 dny do 1. fáze a potom již pokračujte tam, kde jste skončila před nemocí. Pokud by bylo potřeba v čemkoliv konzultovat, obraťte se na nás. za team Prodietix.cz Lenka


Online kalkulačka

Spočítajte si svoj diétny program

žena muž

Problematické partie