Došlo k strate internetového pripojenia, skontrolujte prosím Vaše internetové pripojenie, obnovte stránku a skúste vykonať akciu znova.
Pri spracovaní vašej požiadavky došlo k chybe, obnovte prosím stránku a skúste vykonať akciu znova.

Jóga na chudnutie

3. 1. 2021

Joga je poslednou dobou veľkým hitom. Je skvelým cvičením v každom veku, nezaťažuje kĺby, prispieva k duševnej rovnováhe a harmónii. Aj napriek tomu, že joga nie je považovaná za aeróbne cvičenie, jogíni a jogínky majú krásne postavy. Ich pružné svalnaté telá sú závideniahodné. Ako je to možné?

 

Joga je skvelé cvičenie na vytvarovanie tela a posilnenie hlbokého stabilizačného systému. Je obľúbená aj preto, že pôsobí blahodárne na centrálny nervový systém. K joge môžete pristupovať niekoľkými spôsobmi - využiť iba jej pohybovú časť a cvičenie, alebo ju vziať ako komplexný prístup k životu a vyskúšať aj upokojujúce dýchanie, meditácie a stravovanie. Jógová strava je ľahká, zdravá a vyrovnaná. Patrí k nej dostatok zeleniny a tekutín. Pokiaľ chcete pomocou jogy schudnúť, odporúčame vyskúšať keto recepty či rovno celý keto diétny program. Keto diéta vás naučí jesť pravidelne v malých porciách a nebudete zabúdať na zeleninu s olivovým olejom, ktorý je dôležitou súčasťou jogového jedálnička. Keto diéta vám pomôže sa odľahčiť, zbaviť sa tukov a naštartovať proces k vytúženej postave.

 

Aká joga je vhodná počas keto diéty? V prvej a druhej fáze keto diétneho programu je vhodné vyberať ľahšie a jednoduchšie typy jogy, napríklad hatha či vinyasa. Od tretej fázy môžete vyskúšať náročnejšiu ashtangu. Vždy je dobré sledovať reakciu vášho tela na cvičenie počas keto diéty a svoj stav konzultovať s výživovým poradcom, ktorý vám odporučí vhodný pohyb.

 

Hovorí sa, že tajomstvom úspešného chudnutia pri joge je uvoľnenie energetických dráh v tele, vďaka čomu sa naštartuje dlhodobé spaľovanie tukov. Dôležité je aj prepojenie tela a mysle – práve „uvoľnenie“ blokov v hlave a správne nastavenie vašich cieľov vám pomôže vytrvať a doslova „uvoľniť“ zadržiavaný tuk v tele. Účelom meditácií a dychových cvičení je priniesť do vášho života pokoj, uvoľnenie a zbaviť sa stresu. Už pravidelná desaťminútová meditácia prináša väčšiu koncentráciu, dokáže „osviežiť“ zavalený mozog a pomôcť s lepšou výkonnosťou.

 

Medzi ďalšie benefity jogy patrí prehĺbenie dychu a väčšia výdrž pri záťaži, posilnenie stredu tela, podpora zažívania a zlepšenie funkcie radu orgánov. Pravidelné cvičenie znižuje hladinu hormónu stresu (kortizol) a zvyšuje hladinu hormónu spánku (melatonín). K obľúbeným náročnejším druhom jogy patrí bikram, hot jóga alebo jóga v teple. Na chudnutie je skvelá aj rýchla power jóga. Pokiaľ vás trápia bolesti kĺbov alebo oceníte, keď vás bude pri cvičení niečo nadnášať, vyskúšajte jogu vo vode. Letným hitom sa stala SUP joga (Stand Up Paddling Yoga, Paddle Yoga) – joga na nafukovacích plávacích doskách paddleboard. Pri balansovaní na nestabilnej doske si na vodnej hladine užijete veľa zábavy. Natiahnuté svaly vám o sebe dajú vedieť na druhý deň. Vďaka joge môžete dokonca „vyrásť“! K rozmáhajúcim sa druhom jogy patrí vzdušná, aero či joga v šatkách, pri ktorej sa používajú veľké šatky, siete či hamaky. Tento druh jogy využíva silu gravitácie a pri vyvesení dochádza k väčšiemu pretiahnutiu a uvoľneniu stuhnutého krku a chrbtice. Vďaka tomu sa môžu stavce znovu narovnať. Niektoré dlhoročné cvičenkyne hovoria, že vďaka tomu „povyrástli“ až o tri centimetre.

 

Ako začať s jogou? Vyskúšajte rôzne druhy a vyberte si ten, ktorý je vám najbližší. Kľúčom k chudnutiu je pravidelnosť v kombinácii s vyrovnanou stravou. Jogu zvládne naozaj každý, problémom nie je vek ani váha. Ale pozor, jednotlivé cviky je potrebné vykonávať správne. Nesprávne pohyby môžu preťažiť niektorú časť tela. Je preto lepšie začať s inštruktorom jogy, prípadne mať pri cvičení vedľa seba zrkadlo, v ktorom môžete správne vykonávanie pozícií kontrolovať.