Došlo k strate internetového pripojenia, skontrolujte prosím Vaše internetové pripojenie, obnovte stránku a skúste vykonať akciu znova.
Pri spracovaní vašej požiadavky došlo k chybe, obnovte prosím stránku a skúste vykonať akciu znova.
Poradňa

Indikácia ketózy (Ketophan)

Indikácia tvorby ketolátok cez Ketophan je veľmi jednoduchá a ľahká metóda otestovania prebiehajúcej ketózy. Jedná sa o diagnostické papieriky, ktoré sa vložia do moču a dôjde ku sfarbeniu. Na obale výrobku nájdete stupnicu farebného rozpätia, ktoré detekuje množstvo ketolátok od slabo ružového zafarbenia až po fialové zafarbenie. Ketóza je prítomná vždy, keď dôjde k chemickej reakcii a prúžok papierika sa sfarbí. Ak ku sfarbenie nedôjde, tak je pravdepodobné, že ketóza neprebieha. Nie je to však pravidlom.

Pri ketóze sa tvoria najmä dva druhy látok, ktoré sa radia medzi tzv. ketolátky. Jedná sa o acetoacetát a ß-hydroxybutyrát. Každý človek má trochu iný pomer týchto dvoch dominantných ketolátok a najčastejšie je to 1: 4. Na jednu molekulu acetoacetátu pripadajú v tele štyri molekuly ß-hydroxybutyrátu. Papieriky na vyšetrenie moču sú schopné detekovať len acetoacetát. Aktuálne množstvo ketolátok potom závisí od pomeru týchto dvoch látok, ktoré Vaše telo tvorí. Ak sa Vám tvoria acetoacetát bude ketóza vždy indikovaná a podľa množstva týchto ketolátok sa Vám zafarbí aj papierik od slabo ružovej po fialové zafarbenie. Ak telo acetoacetát u niektorých jedincov neprodukuje a vytvára iba ß-hydroxybutyrát, bude sa test na "ketolátky" tváriť ako negatívne aj napriek tomu, že sa v ketóze nachádzate. Negatívny test teda nemusí znamenať nefunkčnosť ketózy prípadnú diétne chybu.

Nenašli ste odpoveď? Kontaktujte nás!