Došlo k strate internetového pripojenia, skontrolujte prosím Vaše internetové pripojenie, obnovte stránku a skúste vykonať akciu znova.
Pri spracovaní vašej požiadavky došlo k chybe, obnovte prosím stránku a skúste vykonať akciu znova.
Poradňa

Indikácia ketózy (Ketophan)

Indikácia tvorby ketolátok cez Ketophan je veľmi jednoduchá a ľahká metóda otestovania prebiehajúcej ketózy. Ide o diagnostické papieriky, ktoré sa vložia do vzorky moču a následne dôjde k jeho zafarbeniu. Na obale výrobku nájdete stupnicu farebného rozpätia, ktoré detekuje množstvo ketolátok od slabo ružového až po fialové zafarbenie. Ketóza je prítomná vždy, keď dôjde k chemickej reakcii a prúžok papierika sa zafarbí. Ak ku zmene zafarbenia nedôjde, je pravdepodobné, že ketóza neprebieha. Nie je to však pravidlo.

Pri ketóze sa tvoria najmä dva druhy látok, ktoré sa radia medzi tzv. ketolátky. Ide sa o acetoacetát a ß-hydroxybutyrát. Každý človek má iný pomer týchto dvoch dominantných ketolátok, najčastejšie 1: 4. Na jednu molekulu acetoacetátu pripadajú v tele štyri molekuly ß-hydroxybutyrátu. Papieriky na vyšetrenie moču sú schopné detekovať len acetoacetát. Aktuálne množstvo ketolátok teda závisí od pomeru týchto dvoch látok, ktoré Vaše telo tvorí. Ak sa Vám tvorí acetoacetát bude ketóza vždy indikovaná. Podľa množstva ketolátok sa papierik zafarbí. Niektorým ľuďom telo acetoacetát neprodukuje a vytvára len ß-hydroxybutyrát. V tomto prípade sa bude test na "ketolátky" tváriť ako negatívny aj napriek tomu, že sa budú v ketóze nachádzať. Negatívny test preto nemusí znamenať nefunkčnosť ketózy pre prípadnú chybu diéty. 

Nenašli ste odpoveď? Kontaktujte nás!