Došlo k strate internetového pripojenia, skontrolujte prosím Vaše internetové pripojenie, obnovte stránku a skúste vykonať akciu znova.
Pri spracovaní vašej požiadavky došlo k chybe, obnovte prosím stránku a skúste vykonať akciu znova.
Poradňa

Warfarin

V proteínovej diéte môžete užívať liek warfarín, ale je potreba znížiť príjem potravín, ktoré obsahujú vysoký a zároveň nestabilný obsah vitamínu K, nazývaného aj kyselina listová (ide najmä o listovú, hlúbovú zeleninu a zelené čaje). Neznamená to, že by ste mali úplne vylúčiť túto zeleninu zo svojho jedálnička, ale je treba sa stravovať stabilne, tj. konzumovať každý deň rovnaké množstvo zeleniny. Ak bude Vaša strava obsahovať rovnaké množstvo vitamínu K , tak sa s tým telo vyrovná. Diétnou chybou by bolo jeden týždeň konzumovať tejto zeleniny veľmi veľké množstvo a druhý týždeň ju vôbec nekonzumovať. Ideálne je konzumovať potraviny, ktoré majú nižším stabilný obsah tohto vitaminu. S ohľadom na fázu ketodiéty v ktorej sa nachádzate konzumujte ryžu, zemiaky, mäso, ryby, vajcia, zeleninu (nižšie rozdelenie), z tukov slnečnicový olej.

Príklady zeleniny bohaté na vitamín K (konzumovať menej): kapusta, brokolica, špenát, kaleráb, kvaka, hlávkový šalát (okrem ľadového šalátu, ktorý je na vitamín K chudobný), ružičkový kel, čakanka, kaleráb, kel, karfiol ( hoci má bielu farbu, patrí do rovnakej čeľade ako brokolica).

 Príklady zeleniny a strukovín chudobných na vitamín K: fazuľa, hrach, karotka (mrkva), zemiaky, zeler,

kukurica, uhorka, baklažán, rajčina, paprika, cuketa, ľadový šalát

Existuje aj novší  liek na zrážanie krvi s odlišnou účinnou látkou ako WARFARÍN s názvom XARELTO, ktorý má menšie množstvo vedľajších účinkov a netreba držať při tomto lieku žiadnu špeciálnu diétu.

Nenašli ste odpoveď? Kontaktujte nás!