Francúzska keto diéta

Spočítajte si koľko môžete schudnúť a vyhrajte hodnotné ceny, plus pre Vás máme všetky diétne programy so zľavou 30%!

O keto diéte známej tiež ako bielkovinová, ketogénna či proteínová...

Čo je to keto diéta?

Keto diéta, známa tiež ako bielkovinová, ketónová, proteínová diéta, či cyklická ketogénna diéta je lekárskou vedou uznávaná metóda, ktorá už po niekoľkých týždňoch prináša skvelé a trvalé výsledky v chudnutí.2,3 Už v roku 1921 použil doktor Russel Wilder ketónovú dietu na liečebné účely a  za otca modernej proteínovej diéty môžeme považovať harvardského profesora George L. Blackburna, ktorý si dal za cieľ zistiť, kedy bude ľudský organizmus spaľovať prednostne uložené tuky a pritom si zachová svalové tkanivo.4,6

Pri bežných redukčných diétach telo spaľuje až 40 % zo svalov a 60 % z tukov. Svaly však sú hlavnými spaľovačmi tukov a keď diéta skončí, metabolizmus nie je schopný vysporiadať sa s rovnakým množstvom energie v strave ako pred diétou a nastáva "jo-jo efekt". Profesorovi Blackburnovi sa podarilo identifikovať proteínovú diétu, známu tiež ako bielkovinovú, ketogénnu diétu či ketodiétu. Redukcia hmotnosti pri proteínovej diéte prebieha predovšetkým na úkor tukových zásob a svalová hmota zostáva zachovaná. Organizmus sa pri nej nachádza v stave zvanom ketóza.2

Graf běžné redukční diety

 

Čo je to ketóza?

Ketóza je organizmu prirodzený fyziologický stav. Nastáva, keď sa telu v strave pravidelne dodávajú dostatočné množstvá proteínov (bielkovín) a zároveň je na minimum znížený príjem sacharidov a tukov. V ketóze sa potom začínajú tvoriť "ketolátky". Vznikajú štiepením vlastných tukových tkanív a telo ich dokáže využívať ako záložný zdroj energie.5 Ketolátky majú schopnosť plnohodnotne nahradiť sacharidy zo stravy, ktoré sú primárnym zdrojom energie človeka.

Viaceré výskumy dokázali, že v dôsledku toho dochádza k úbytku nielen podkožného tuku, ale tiež útrobného tuku alebo viscerálneho, ktorý obklopuje dôležité orgány.1,2,7,8  Došlo tiež k zvýšeniu „dobrého“ cholesterolu (HDL)  v krvi, čo má pozitívny vplyv ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení.3 Ďalším pozitívnym faktorom je, že klesá produkcia inzulínu, hormónu, ktorý štiepi cukry a vyvoláva chuť na sladké a tiež sa zlepšuje citlivosť tela na tento hormón až o 75 %, čo pomáha pri liečbe a prevenci cukrovky.9 Ketózu nesprevádza hlad, chúťky ako zistila štúdia prof A. M. Johstona1 a ani zlá nálada. Naopak! Človek sa cíti plný energie a miestami má až euforickú náladu. Ketóza je tiež skvelý detoxikačný prostriedok. Telo totiž spaľuje aj usadené toxické látky, proste vylúči všetko, čo nepotrebuje. Do ketózy sa organizmus dostáva po 2 – 3 dňoch proteínovej diéty. Je veľmi náročné až nemožné pripravovať si denne proteínovú diétu z bežných potravín, preto je tu Prodietix proteínová diéta, ktorej základ predstavujú špeciálne proteínové jedlá.

Ketodiéta môže mať pozitívny vplyv aj na niektoré ochorenia ako dokázali mnohé štúdie a to ako prevencia obezity, zníženie rizika diabetu (cukrovky) 2. typu, pozitívny vplyv na spomalenie rastu tumoru, kardiovaskulárnych ochorení, zlepšenie stavu  epilepsie, alzheimerovej choroby, syndrómu polycystických ovárií či dokonca akné a iných. 2,3,9,18,19,21,22,23,24

Čo sú to proteínové jedlá?

Prodietix proteínová diéta Vám prináša širokú škálu špeciálnych proteínových jedál, ktoré plnohodnotne dokážu nahradiť bežnú dennú stravu človeka. Na výber máte z niekoľko desiatok sladkých či slaných potravín.

Polievky, omelety, cestoviny, pečivo, krekry, studené nápoje, teplé nápoje, palacinky, smoothies, krémy, koláče a ďalšie nielen chutné, ale aj zdravé pokrmy. Vyrábané sú vo Francúzsku iba z prírodných zdrojov najvyššej kvality s vysokým obsahom bielkovín. Teda napríklad z mlieka, vaječných bielkov, sóji, srvátky a iných. Obsahujú celú radu vitamínov a minerálov, ktoré ľudský organizmus denne potrebuje.

Legislatívne spĺňa podmienky zákonov nielen pre Slovenskú republiku, ale aj pre celú Európsku úniu. Vlastní certifikáty ISO 22000 a FSSC 22000. Prodietix proteinové potraviny sa ľahko pripravujú a disponujú širokou ponukou receptov, ktoré pomôžu si proteínovú diétu ešte viac vychutnať.

Ako proteínová diéta prebieha?

Prodietix bielkovinová diéta má niekoľko typov. Nazývajú sa diétne programy. Dĺžka jednotlivých programov je závislá na veku, pohlaví, aktuálnej hmotnosti a predovšetkým na cieli v chudnutí. Teda na počte kilogramov, ktorý každý zákazník chce či potrebuje schudnúť. Čím je váhová redukcia väčšia, tým sú diétne programy dlhšie. Každému zákazníkovi je teda individuálne doporučený vhodný typ proteínovej diéty tak, aby dosiahol svoju vysnívanú váhu.

Každý diétny program má tri fázy, ktorých dĺžka je rovnaká. Rozdiel medzi jednotlivými fázami je iba v počte proteínových jedál denne. Vo fáze prvej dochádza ku kompletnému nahradeniu bežného jedálnička zákazníka za jedálniček zložený iba z proteínových potravín a povolenej zeleniny. Táto fáza nie nadarmo nesie názov „váhová redukcia“, pretože dochádza k navodeniu ketózy a úbytok kilogramov je poznať najviac. Na konci tejto fázy je zákazníkova hmotnosť znížená o  50 – 70 % z celkového cieľa v chudnutí.

Druhá a tretia fáza sa volá „stabilizácia“ a „fixácia“. Z ich názvov je zjavné, že cieľom týchto fáz je predovšetkým prevencia jo-jo efektu. Keby bola diéta ukončená už po prvej fáze, kedy ešte organizmus nie je zvyknutý na sacharidy a tuky, v tele by nastala hromadná produkcia inzulínu, organizmus by začal ukladať energiu „na horšie časy“ a nastúpil by jo-jo efekt. 

Druhá a tretia fáza plnia funkciu pozvolného návratu k bežnému jedálničku pomocou postupného zaraďovania sacharidov a tukov do stravy. Spravidla je v druhej fáze jedno proteínové jedlo (obed alebo večera) denne nahradené za jedlo bežné alebo „normálne“. V tretej fáze sú „normálne“ jedlá už dve (najčastejšie obed a večera). Prodietix proteínová diéta je efektívna a zdravý spôsob chudnutia s garantovanými výsledkami. Existuje však niekoľko podmienok, ktoré je nutné dodržiavať, aby ketónová diéta správne fungovala.

Čo je nutné počas proteínovej diéty dodržiavať?

Pre správnu funkciu Prodietix proteínovej diéty a zaručený výsledok v chudnutí je nutné dodržať tri základné podmienky, ktorých porušenie môže viesť k spomaleniu či ukončeniu stavu ketózy v organizme:

pitný režim: najmenej 2l – 3l denne neochutenej vody, prípadne zeleného či čierneho čaju bez cukru. Pokiaľ holdujete káve, tak je možná dvakrát denne konzumácia iba čiernej zrnkovej kávy (turek či espresso) bez mlieka a cukru. Vhodná je tiež káva bez kofeínu, ktorý spomaľuje ketózu.  

konzumácia zeleniny: najmenej 300g – 500g vybraných druhov „povolenej“ zeleniny. Povolená zelenina sa pre každú fázu proteínovej diéty líši. Podrobný zoznam povolenej zeleniny nájdete nižšie v kapitolách venujúcich sa podrobne každej fáze. Zeleninu možno konzumovať ako prílohu k proteínovým jedlám, „normálnym“ jedlám alebo medzi jedlami.

pravidelnosť v jedle: odstup medzi jednotlivými proteínovými jedlami by mal byť približne 3 – 4 hodiny. Prvé jedlo dňa do pol hodiny po prebudení a posledné maximálne dve hodiny pred spaním. V priebehu proteínovej diéty by mal byť tiež vyvážený pomer medzi sladkými a slanými jedlami.

Čoho sa naopak vyvarovať?

Stav zvaný ketóza je veľmi citlivý na sacharidy zo stravy a pokiaľ by ste skonzumovali väčšie množstvo, môže byť proteinová dieta neúčinná. 5 Pokiaľ si ich v jedle dodáme dostatok, tak sa proteínová diéta stane neúčinná. Napríklad jeden klasický rožok alebo jedno pivo môže ketózu úplne ukončiť, pretože tieto potraviny sú plné sacharidov. Naštartovanie ketózy potom trvá znovu celé 2 – 3 dni. 16

Po dobu celej proteínovej diéty je nutné sa vyvarovať všetkým potravinám obsahujúcim veľké množstvo sacharidov alebo tukov. Jedná sa predovšetkým o sladkosti, cukrovinky, čipsy a slané snacky, pečivo, údeniny, lahôdky, liehoviny, sladené limonády, džúsy a ďalšie. V niektorých fázach proteínovej diéty však nie sú povolené ani určité mliečne výrobkyovocie, isté druhy zeleniny, ryže či napríklad zemiaky. Zoznam neprípustných potravín pre proteínovú diétu by bol o poznanie dlhší než zoznam tých prípustných. Preto povolené potraviny pre každú jednotlivú fázu Prodietix proteínovej diéty uvádzame nižšie v následujúcich troch kapitolách. 

Je nutná pohybová aktivita?

Výhodou proteínovej diéty je to, že je to vhodný typ redukčnej diéty aj pre ľudí nešportovcov a v dobe diéty nemusíte športovať. Pokiaľ chcete športovať, tak v prvej fázy je možné pokračovať v činnostiach, na ktoré je organizmus zvyknutý, ale nie je doporučené zavádzať nové športové aktivity. V druhej a tretej fáze je možné zavádzať nové športové aktivity. Športová aktivita v priebehu proteínovej diéty nutná nie je, ale môže byť veľmi prínosná pre jej efektivitu. Naopak pravidelný a správny (na redukciu hmotnosti) pohyb je v druhej fáze proteínovej diéty doporučený. A ako vlastne „správne“ športovanie vyzerá? 

Správna pohybová aktivita na redukciu hmotnosti je takzvane aeróbna (z gréckeho aer = vzduch). Metabolizmus pri takej činnosti prebieha za prítomnosti kyslíka. Jednoducho povedané ide o taký typ cvičenia, kedy pri ňom môžeme bez problémov konverzovať bez väčšieho obmedzenia na dychu a zároveň je organizmus zahriaty. Prebieha v rozmedzí 50 – 75 % maximálnej tepovej frekvencie. Jedná sa napríklad o plávanie, chôdzu (nordic walking), pomalý beh (jogging), cyklistiku, beh na lyžiach, veslovanie, jazdu na kolieskových korčuliach a mnoho ďalších. Aeróbnou aktivitou ale tiež môže byť napríklad upratovanie domácnosti či práca na záhrade. Dôležitú úlohu pri aeróbnom cvičení hrá jeho dĺžka. V priemere až po 20-tich minútach nepretržitej aeróbnej aktivity telo prechádza zo spaľovania sacharidov (konkrétne glykogénu) na tukové zásoby. Takže trvanie športovej aktivity by malo byť dlhšie ako 40 minút. Fyzickú aeróbnu aktivitu doporučujeme ideálne 3x týždenne.5  

1. fáza - „Váhová redukcia"

Najprísnejšia fáza Prodietix proteínovej diéty. Jedálniček v nej sa skladá iba z povolenej zeleniny a proteínových jedál. Ich počet sa môže pre každého zákazníka líšiť. Spravidla to býva 4, 5, alebo 6 kusov proteínových jedál denne. V organizme sa pomocou nich navodí a udržiava stav zvaný ketóza. Telo začne čerpať z vlastných energetických zásob (z podkožných a útrobných tukov) už po dvoch až troch dňoch. Prvé výsledky na úbytku hmotnosti a centimetrov na problematických partiách sú viditeľné už po siedmich dňoch. A na jej konci sa váha zákazníka dostáva až na 60 - 80 % cieľa chudnutia. Prvú fázu okrem najväčšieho váhového úbytku sprevádza až prekvapivý dostatok energiepocit nasýtenosti, dobrá nálada a ďalšie výhody proteínovej diéty (viď vyššie kapitola s názvom „ketóza").

Povolená zelenina v 1. fázy:

Brokolica, karfiol, cuketa, čakanka, reďkvičky, reďkev, uhorka, špenát, mangold, fazuľové lusky, kel, kapusta, stonkový zeler aj buľva, fenykel, čerstvé huby, špargľa, baklažán, patizón, žerucha, artičok, kvaka, všetky druhy šalátu, všetky bylinky, sušená cibuľa, sušený cesnak.

K úprave môžete na deň použiť 2 polievkové lyžice za studena lisovaného oleja (olivový, repkový, sezamový, ľanový a ďalšie). Dochucovať je možné pomocou 1 lyžice sójovej omáčky, 1 lyžice citrónovej šťavy, 1 lyžice dijonskej horčice (nesladenej), octu (bez obmedzenia množstva a druhu s výnimkou jablčného octu a Balsamica) a náhradného rastlinného sladidla zo stévie.

Vzorový jedálniček 1. fázy:

5 proteínových jedál denne a ľubovoľné množstvo zeleniny povolenej v 1. fáze...

1 fáza Raňajky Desiata Obed Olovrant Večera
Pondelok Prodietix krém s príchuťou vanilky Prodietix smoothie broskyňa-mango Prodietix  hydinová polievka Prodietix müsli s príchuťou čokolády Prodietix pizza
Utorok Prodietix krém s príchuťou jogurtu a lesného ovocia Prodietix teplý nápoj s príchuťou bielej čokolády Prodietix omeleta s provensálskym koeením Prodietix vafle s vanilkovou príchuťou Prodietix risoni s baklažánom a cuketou
Streda Prodietix palacinka s príchuťou kokosu Prodietix tyčinka s čokoládovou príchuťou Prodietix zemiakové placky Prodietix nápoj s príchuťou ananásu Prodietix koktejlové párky

V sekcii recepty nájdete celú škálu receptov z Prodietix proteínových jedál.

2. fáza - „Stabilizácia"

V druhej fáze Prodietix proteínovej diéty zvanej „stabilizácia“ začína postupné začleňovanie sacharidov a tukov do jedálnička. Jedno proteínové jedlo, najčastejšie obed alebo večera, sa nahradí jedlom „normálnym“ (viď nižšie odstavec „normálne jedlá v druhej fáze“). Napríklad ak má zákazník v prvej fáze 5 proteínových jedál, tak v druhej fáze pokračuje už len so 4-mi proteínovými jedlami a jedným normálnym. Ketóza v tejto fáze zostáva udržiavaná a úbytok kíl prebieha pomalšie ako vo fáze prvej. Táto fáza, rovnako ako fáza tretia, je pre proteínovú diétu veľmi dôležitá. Keby došlo k ukončeniu diéty už po fáze prvej, telo, ktoré nie je na sacharidy zvyknuté, by začalo hromadne produkovať inzulín a došlo by k pomerne rýchlemu jo-jo efektu. Postupné zavádzanie sacharidov a tukov prebieha nielen pridaním jedného „normálneho“ jedla denne, ale tiež rozšírením zoznamu povolenej zeleniny (viac nižšie v odstavci „povolená zelenina v 2. fáze“).

„Normálne“ jedlá v 2. fázy:

Základ normálnych jedál tvorí vždy jedna z nasledujúcich surovín:

 • 2 vajcia
 • 100 g teľacieho mäsa
 • 100 g chudého hovädzieho mäsa
 • 150 g kuracieho mäsa bez kože
 • 150 g morčacieho mäsa bez kože
 • 100 g chudej zveriny
 • 100 g hydinovej pečene
 • 100 g hovädzej pečene
 • 150 g pstruha
 • 150 g zubáča
 • 150 g pleskáča
 • 100 g halibuta
 • 120 g morského vlka
 • 150 g morského čerta
 • 120 g pangasiusa
 • 150 g platesy
 • 150 g tresky
 • 100 g krabieho mäsa
 • 120 g kreviet
 • 200 g sláviek
 • 100 g kalamárov

Povolená zelenina v 2. fázy:

Zvýraznené sú tie druhy zeleniny, ktoré pribudli oproti 1. fáze...

Brokolica, karfiol, cuketa, čakanka, reďkvičky, reďkev, uhorka, špenát, mangold, fazuľové lusky, kapusta, kel, stonkový zeler aj buľva, fenykel, čerstvé huby, špargľa, baklažán, patizón, žerucha, artičok, kvaka, všetky druhy šalátu, všetky bylinky, sušená cibuľa, sušený cesnak, pór, kaleráb (iba 1/2 ks denne), paprika (1 ks denne), rajčina (1 ks denne), tekvica (1/4 denne) , avokádo (1/2 denne).

K úprave zeleniny, či „normálnych“ jedál môžete na deň použiť 2 polievkové lyžice za studena lisovaného oleja (olivový, repkový, sezamový, ľanový a ďalšie). Dochucovať je možné pomocou 1 lyžice sójovej omáčky, 1 lyžice citrónovej šťavy, 1 lyžice dijonskej horčice (nesladenej), octu (bez obmedzenia množstva a druhu s výnimkou jablčného octu) a náhradného rastlinného sladidla zo stévie.

Všetky uvedené druhy zeleniny pre 2. fázu diéty je možné konzumovať v rámci jedného dňa. Ideálne ak sa rovnomerne rozdelia do celého dňa

Vzorový jedálniček 2. fázy:

4 proteínové jedlá + 1 „normálne“ jedlo + povolená zelenina pre 2. fázu...

2 fáza Raňajky Desiata Obed Olovrant Večera
Pondelok Prodietix ovsená kaša s príchuťou jablka a škorice Prodietix teplý nápoj s príchuťou capuccino Prodietix omeleta s príchuťou syra Prodietix jahodová tyčinka Svätomartinské kurča à la hus sa kapustovým šalátom
Utorok Prodietix palacinka s príchuťou citrónu Prodietix smoothie kiwi-banán Prodietix pórová polievka Prodietix müsli s príchuťou karamelu Čevapčiči
Streda Prodietix krém s príchuťou jahôd Prodietix vafle s kávovou príchuťou Špenátové lievance z Prodietix omelety s bylinkami Prodietix ľadová káva Kapustové listy plnené mletým mäsom

V sekcii recepty nájdete celú škálu receptov Prodietix proteínových jedál.

3. fáza - „Fixácia"

Tretia fáza Prodietix proteínovej diéty pokračuje v postupnom návrate k bežnému jedálničku s cieľom minimalizácie rizika jo-jo efektu. V skutočnosti ide o miernejšiu druhú fázu. Pomer sacharidov zahrnutých v strave sa zvyšuje. Ďalšie jedno proteínové jedlo denne je naradené jedlom "normálnym". Z hľadiska stravovacích návykov ideálne obed alebo večera. Zoznam základných surovín na prípravu "normálnych" jedál sa rozšíril. V tretej fáze k týmto jedlám pribúdajú aj prílohy v podobe ryže, zemiakov a strukovín.  Viac položiek nájdete aj v zozname povolenej zeleniny. Tieto doporučené dávky je vhodné dodržiavať a postupne časom pridávať po malých častiach tak, aby si organizmus postupne zvykal na väčšie a väčšie dávky sacharidov.

„Normálne“ jedlá v 3. fázy:

Základ normálnych jedál tvorí vždy jedna z nasledujúcich surovín. Zvýraznené sú tie druhy, ktoré pribudli oproti 2. fáze:  

 • 2 vajcia
 • 100 g teľacieho mäsa
 • 100 g chudého hovädzieho mäsa
 • 150 g kuracieho mäsa bez kože
 • 150 g morčacieho mäsa bez kože
 • 100 g chudej zveriny
 • 100 g hydinovej pečene
 • 100 g hovädzej pečene
 • 150 g pstruha
 • 150 g zubáč
 • 150 g pleskáč
 • 100 g halibuta
 • 120 g morského vlka
 • 150 g morského čerta
 • 120 g pangasiusa
 • 150 g platesy
 • 150 g tresky
 • 100 g krabieho mäsa
 • 120 g kreviet
 • 200 g sláviek
 • 100 g kalamárov
 • 150 g lososa
 • 100 g tuniaka
 • 150 g kapra
 • 100 g nízkotučného tvarohu
 • 120 g Šmakouna
 • 100 g tofu natural
 • 150 g syra cottage
 • 100 g tvarôžkov
 • 100 g šunky s min. 95 % mäsa

Normálne jedlá je vhodné rozšíriť o "sacharidové prílohy" z nižšie uvedeného zoznamu:

 • 2 lyžice celozrnnej ryže
 • 2 lyžice zemiakov 
 • 2 lyžice strukovín (šošovica, fazuľa, hrach, cícer)
 • 3 lyžice zeleniny s vysokým obsahom sacharidov (mrkva, kukurica, hrášok, petržlen)

Proteínovú diétu v 3. fáze si je možné denne spestriť pomocou:

 • 1 lyžice nepražených semienok (slnečnicové, tekvicové, chia atď.) alebo nepražených a nesolených orechov
 • 100 g ovocia (okrem banánov, ďatlí, fíg, čerešní, višní, sliviek, sušeného ovocia a kandizovaného ovocia)

Povolená zelenina v 3. fázy:

Zvýraznené sú tie druhy zeleniny, ktoré pribudli oproti 2. fáze...

Brokolica, karfiol, cuketa, tekvica, čakanka, reďkvičky, reďkev, uhorka, špenát, mangold, fazuľové lusky, kapusta, kel, stonkový zeler aj buľva, fenykel, čerstvé huby, špargľa, baklažán, patizón, žerucha, artičok, kvaka, všetky druhy šalátu, všetky bylinky, sušená cibuľa, sušený cesnak, pór, kaleráb, (iba 1 ks denne), paprika (1 ks denne), rajčina (1 ks denne), cvikla (1 ks denne), mrkva (3 polievkové lyžice denne), kukurica (3 polievkové lyžice denne), hrášok (3 polievkové lyžice denne), petržlen (3 polievkové lyžice denne). 

K úprave zeleniny, či „normálnych“ jedál môžete na deň použiť 2 polievkové lyžice za studena lisovaného oleja (olivový, repkový, sezamový, ľanový a ďalšie). Dochucovať je možné pomocou 1 lyžice sójovej omáčky, 1 lyžice citrónovej šťavy, 1 lyžice dijonskej horčice (nesladenej), octu (bez obmedzenia množstva a druhu s výnimkou jablčného octu) a náhradného rastlinného sladidla zo stévie.

Vzorový jedálniček 3. fázy:

3 proteínové jedlá + 2 „normálne“ jedlá + povolená zelenina pre 3. fázu...

3 fáza Raňajky Desiata Obed Olovrant Večera
Pondelok Prodietix krém s príchuťou čokolády Prodietix smoothie malina-banán Ázijské rezance s hovädzím mäsom Prodietix vafle s čokoládovou príchuťou Zemiakový šalát s grilovaným morčacím mäsom
Utorok Prodietix ryžový puding Prodietix nápoj s príchuťou ananásu Brokolicové muffiny s pučenými zemiakmi Prodietix müsli s príchuťou ovocia Boršč
Streda Prodietix krém s príchuťou banánu Prodietix kokosová tyčinka Morčací segedín s ryžou Prodietix teplý nápoj s čokoládovou príchuťou Hubové karbonátky sa kapustovým šalátom s kôprom a zemiakmi

V sekcii recepty nájdete celú škálu receptov Prodietix proteínových jedál.

Najčastejšie chyby v proteínovej diéte

 • zavedenie pečiva štýlom "jeden rožok nemôže uškodiť" (jeden rožok obsahuje až 25 g sacharidov, to je dostatočná dávka na okamžité ukončenie ketózy) 
 • zvýšená konzumácia alkoholu, najčastejšie piva (povolené je iba 2 dl kvalitného suchého červeného vína denne od 2. fázy)
 • malá až nulová konzumácia olivového či iného za studena lisovaného oleja, čiže nedostatok omega kyselín  
 • nedodržanie prísunu bielkovín v zmysle "tri jedlá denne mi stačili, necítil/-a som hlad"
 • prisladzovanie cukrom alebo medom, nie stéviou alebo erythritolom
 • nadmerné dávkovanie príloh u "normálnych" jedál v 3. fáze
 • nepomer medzi sladkými a slanými jedlami, často až dominancia jedného 
 • nedodržanie pitného režimu
 • malá konzumácia zeleniny
 • malá pravidelnosť v jedle
 • okamžitý návrat k nesprávnym stravovacím návykom po skončení diéty (2 jedlá denne, nedostatok zeleniny, častý výskyt pečiva, údenín, vyprážaného, majonézové pomazánky, sladkostí, knedlí a ďalších nevhodných jedál na dennej báze).

Pomyselná 4. fáza

Prodietix proteínová diéta je účinná kúra na chudnutie. Zodpovednosť za udržanie svojej vysnívanej váhy po ukončení diéty nesie sám zákazník. Ak dôjde k opätovnému postupnému či rýchlemu návratu k starým nesprávnym zvykom a nevhodnému jedálničku, váha opäť začne narastať. Cieľom Prodietix proteínovej diéty nie je len príjemný efekt v redukcii hmotnosti, ale tiež naučiť zákazníka trvalým zmenám v životnom štýle a v stravovaní. Dodržiavanie pitného režimu, dostatok zeleniny a pravidelnosť v jedle nie sú len podmienky Prodietix diéty, ale aj celkového zdravého životného štýlu. Môžu však vplyvom stresu, nedostatkom času či spoločenských aktivít prichádzať dni, keď jedálniček nie je zrovna ideálny. Práve v týchto prípadoch doporučujeme denne jedno Prodietix proteínové jedlo. Bohatý obsah bielkovín, vitamínov a minerálov dokáže plnohodnotne nahradiť jedno celé zdravé, výživné, bežné jedlo. Skúsenosti však tiež ukázali, že pravidelné dávkovanie jedného Prodietix jedla po skončení diéty pomáha nielen k zachovaniu cieľovej váhy, ale tiež k zníženiu cholesterolu, zvýšeniu imunity, normálnemu chodu svalov, šliach, kostí a zlepšenie niekoľkých ďalších základných funkcií ľudského organizmu.

Porovnanie s ostatnými metódami chudnutia

Typ chudnutia

Náročnosť

Cena

Riziko jo-jo efektu

malá

nízka

minimálne

Redukčné diéty

stredná

stredná

vysoké

Krabičkové diéty

malá

stredná

stredné

Lieky a doplnky stravy

malá

stredná

vysoké

Liposukcia

veľká

vysoká

vysoké

Chirurgické zásahy

veľká

vysoká

stredné

Zmena jedálnička a pohyb

veľká

žiadna

minimálne

Čo všetko teda Prodietix prináša?

 • rýchle, účinné a zdravé chudnutie
 • dobrú náladu bez hladu a chutí
 • prevenciu jo-jo efektu
 • nízku potrebu športovania
 • chutné jedlá jednoduché na prípravu
 • najväčšiu ponuku receptov k proteínovej diéte na trhu
 • jedlá s optimálnym obsahom vitamínov a minerálov
 • nové stravovacie návyky
 • finančná nenáročnosť vďaka faktu, že nemusíte nakupovať
 • úbytok cholesterolu a detoxikácia

 Zdroje :

1. JOHNSTONE, A et al. 2008. Effects of a high-protein ketogenic diet on hunger, appetite, and weight loss in obese men feeding ad libitum. In The American journal of clinical nutrition. roč. 87, 2008, č.1, s 44 - 55.
2. WESTMAN, E. et al. 2003. Review of low-carbohydrate ketogenic diets. In Current Atherosclerosis Report. roč. 5, 2003, s. 476 – 483.
3. SANTOS,  F. et al. 2012. Systematic review and meta‐analysis of clinical trials of the effects of low carbohydrate diets on cardiovascular risk factors. In Obesity Reviews. roč. 13, 2012, č.11, s. 1048 -1066.
4. MASOOD, W. – UPPALURI, K. 2019. Ketogenic Diet. [online]. [cit. 2019-26-10]. dostupné na internete : <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499830/>.
5. ROUBEK, L. 2018. Moderní výživa ve fitness a silových sportech. 1. vydanie. Praha: Erasport. 552 s. ISBN: 978-80-905685-5-6
6. ROBERTS, S . 2017. Dr. George Blackburn, Who Worked to Help You Eat Better, Dies at 81. [online]. [cit. 2019-27-10]. dostupné na internete : <https://www.nytimes.com/2017/03/07/health/george-blackburn-dead-nutrition-expert.html?_r=1>.
7. VOLEK J. et al. 2002. Body composition and hormonal responses to a carbohydrate-restricted diet. In Metabolism: clinical and experimental. roč. 51, 2002, č. 7, s 864 -870. 
8. BREHM, B. et al. 2003. A randomized trial comparing a very low carbohydrate diet and a calorie-restricted low fat diet on body weight and cardiovascular risk factors in healthy women.  In The Journal of clinical endocrinology and metabolism. roč. 88, 2003, č. 4. s. 1617 – 1623.  
9. BODEN, G. et al. 2005. Effect of a low-carbohydrate diet on appetite, blood glucose levels, and insulin resistance in obese patients with type 2 diabetes. In Annals of internal medicine. roč. 142, 2005, č. 6, s. 403 – 411. 
10. LaMANNA, J. et al. 2009. Ketones suppress brain glucose consumption. In Advances in Experimental Medicine and Biology. roč. 645, 2009, s. 301 – 306. ISBN:  978-0-387-85997-2
11. JORNAYVAZ, F. et al. 2010. The role of muscle insulin resistance in the pathogenesis of atherogenic dyslipidemia and nonalcoholic fatty liver disease associated with the metabolic syndrome. In Annual Review of Nutrition. roč. 30, 2010, s. 273 – 290.
12. VELDHORST, M. et al. 2009. Gluconeogenesis and energy expenditure after a high-protein, carbohydrate-free diet. In The American journal of clinical nutrition. roč. 90, 2009, s. 519 – 526. 
13. CAHILL, G. 2006. Fuel Metabolism in Starvation. In Annual Review of Nutrition. roč. 26, 2006, s. 1 -22.
14. ANTONIO, P. et al. 2012. Medium term effects of a ketogenic diet and a Mediterranean diet on resting energy expenditure and respiratory ratio. In BMC proceedings. Roč. 6, 2012, č. 3, s. 37.
15. FEINMAN, R. – FINE, E. 2007. Nonequilibrium thermodynamics and energy efficiency in weight loss diets. In Theoretical biology and medical modelling. roč. 4, 2007, s. 27.
16. SCOTT, J. – DEUSTER, P. 2017. Ketones and Human Performance. In Journal of special operations medicine. roč. 17, 2017, č. 2, s. 112 – 116.
17. WESTMAN, E. et al. 2008. The effect of a low-carbohydrate, ketogenic diet versus a low-glycemic index diet on glycemic control in type 2 diabetes mellitus. In Nutrition and metabolism. roč. 5, 2008, s. 36.
18. ZHOU, W. et al. 2007. The calorically restricted ketogenic diet, an effective alternative therapy for malignant brain cancer. In Nutrition and metabolism. roč. 4, 2007, s. 5.
19. GASIOR, M. et al. 2006. Neuroprotective and disease-modifying effects of the ketogenic diet. In Behav Pharmacol. roč. 17, 2006, č. 6, s. 431 – 439. 
20. HEMINGWAY, C. et al. 2001.  The ketogenic diet: a 3- to 6-year follow-up of 150 children enrolled prospectively. In Pediatrics. roč. 108, 2001, č. 4, s. 898 – 905.
21. HALL, K. – CHUNG, S. 2018. Low-carbohydrate diets for the treatment of obesity and type 2 diabetes. In Current opinion in clinical nutrition and metabolic care. roč. 21, 2018, č. 4, s. 308 – 312. 
22. PAOLI, A. et al. 2012. Nutrition and acne: therapeutic potential of ketogenic diets. In Skin pharmacology and physiology. roč. 25, 2012, č. 3, s. 111.
23. McPHERSON, P. - McENENY J. 2012. The biochemistry of ketogenesis and its role in weight management, neurological disease and oxidative stress. In Journal of physiology and biochemistry. roč. 68, 2012, č. 1, s. 141 – 151. 
24. MAVROPOULOS, J. 2005. The effects of a low-carbohydrate, ketogenic diet on the polycystic ovary syndrome: A pilot study. In Nutrition & Metabolism. roč. 2, 2005, č. 35 

Online kalkulačka

Vypočítajte, aký diétny program je pre Vás najvhodnejší?

Spočítajte si koľko môžete schudnúť a súťažte o ceny v súhrnnej hodnote 4000 €!

Chcete vedieť viac? Pozrite sa na pravidlá súťaže.

Pohlavie

Problematické partie

Hľadám najvhodnejší program...

Poraďte sa s výživovým poradcom

Zarezervujte si bezplatnú telefonickú konzultáciu s výživovým poradcom